неделя, 1 март 2020 г.

Как да се предпазим от грипа?


Симптомите на грипът са най-разнообразни, те включват главоболие, повишена температура, треперене, кашлица, възпалено гърло, хрема, отпадналост, умора, мускулни и ставни болки. Грипът се лекува с традиционни медикаменти, като в по-тежки случаи се налага употреба на антивирусни лекарства.

Заразяването става по следните начини:

-        - По въздушно-капков път от болен човек, който кашля или киха;
-        - При допир със заразени повърхности или части на тялото;
-        - Директно предаване - по пътя ръка-нос, ръка-очи, ръка-уста - когато ръката на здравия е имала контакт с болен или заразена повърхност.

Антивирусните препарати се отпускат само по лекарско предписание, тяхната употреба е по-ефикасна, колкото по-рано се приложат. Tamiflu и Relenza са някои от по-разпространените препарати, генеричните им имена са oseltamivir и zanamivir. При поява на симптоми е много важно да се обърнете към вашия личен лекар.

Най-уязвими от грипа са малки деца, възрастни над 65 г., хора с хронични заболявания, както и бременни жени.

Предпазване от грипа

-        - Трябва да се избягват контакти с болни лица
-        - Често измиване на ръцете с вода и сапун, след което е добре да се приложи дезинфектант с етилов алкохол( Такива например са дезинфектантите Живасепт ).
-       -  Използване на кърпички за дезинфекция с алкохол
-        - Закриване с ръка на устата и носа при кихане или кашляне
-        - Носене на маска
-        - Избягването на докосването по лицето и очите
-        - Проветряване в затворени помещения
-        - Дезинфекция на повърхностите със Санифорт или Нипасепт

При поява на симптоми незабавно всеки трябва да се консултира с личния си лекар, който ще му назначи съответното лечение, а при нужда ще го насочи към специалист.

Инкубационният перод на вируса е от един до седем дни, а при случаи на COVID-19 – 14 дни. Болните могат да заразяват други хора седмица след поява на симптомите.

Храната трябва да е преминала добра термична обработка.

Използването на ваксини е друг ефективен начин да се предпазим от грипа.

Дезинфекция и нейната ефективност


Използването на дезинфектанти е важен момент от нашето ежедневие.

Дезинфекция е унищожаването и ограничаването на патогенните микроорганизми върху различни обекти от външната среда – нашата кожа или различни видове предмети и повърхности. Средствата, които се използват са най-разнообразни, като микроорганизмите се ограничават до безопасно за здравето ниво.

Ефективността на дезинфекцията зависи от най-разнообразни фактори:
- продължителност на дезинфекцията
- температурата
- концентрация на използвания дезинфектант
- вида и количеството на патогените (микробите, спорите или вирусите)
- наличието на материали за протекция

С цел недопускане на епидемии, изключително важни са мерките, които ще се вземат в ежедневието ни. Профилактичната дезинфекция се провежда през определени интервали от време, там където е възможно да се появи огнище на зараза. Използват се различни видове дезинфектанти, които се прилагат върху кожата, както и такива които се прилагат върху повърхности и медицински инструментариум.


Най-използваните дезинфектанти за ръце съдържат над 65% етилов алкохол. Такъв разпространен продукт в страната например е Живасепт гел за ръце, същият е с бактерицидно, включително туберкулоцидно, вирусоцидно (HBV/ HIV, рота, AH1N1, капсулирани вируси) и фунгицидно действие, освен това има приятен аромат и не изсушава кожата, което го прави идеален за всекидневна употреба.


За дезинфекция на повърхности идеален за тази цел е препаратът Нипасепт. Той е смес от четвъртични амониеви съединия, алдехид и нейоногенни повърхностно активни вещества, която притежава широк спектър на действие. Препаратът не съдържа формалдехид и активните му съставки са биоразградими. Може да се използва за дезинфекция на подове, стени, плотове и други повърхности.

Гризачите - най-многочислените бозайници на планетата

  Гризачите са 40% от всички бозайници и са разпространени навсякъде. Те притежават две екологични особености, които им позволяват да завл...