петък, 29 октомври 2021 г.

Гризачите - най-многочислените бозайници на планетата

 


Гризачите са 40% от всички бозайници и са разпространени навсякъде. Те притежават две екологични особености, които им позволяват да завладеят всички ландшафти на планетата, а именно: Висока екологична пластичност - да преживяват и да се приспособяват (всеядност, приспособимост, интелигентност) и изключителна размножителна способност - огромно потомство за кратко време.

Разред Гризачи включва много видове, които доста се различават по вид и начин на живот.

Размери - повечето са дребни животни с тегло 50 до 500 грама, но има изключения.

Най - дребна е оризищната мишка 5 см, 4 гр. Среща се и в България. Най-голяма е капибарата 130 см, 50-60 кг и живее в Южна Америка.

При почти всички гризачи с изключение на бодливите свинчета и бодливите плъхове тялото е покрито с плътна космена покривка,съставена от дълги твърди косми и пухкава подкозина от по фини и тънки косми, между които се задържа въздух и се създава отлична термоизолация за животните. Единствения гризач, почти лишен от космена покривка, е голият земекопач, обитаващ пясъчни почви на Африка.

Названието на разред Rodenta произлиза от латинската дума rodare, която произлиза от латинската дума гризане. Характерна морфологична  особеност на гризачите, по която се отличават от другите бозайници, е устройството на зъбната система.

Зъбите се разполагат в два реда - горна зъбна редица и долна зъбна редица. При бозайниците има четири основни вида зъби в зависимост от тяхната преобладаваща функция - резци, кучешки, предкътници и кътници.

Гризачите имат четири резци - два на горната и два на долната челюст. Нямат кучешки зъби и незаетото със зъби пространство между резците и предкътниците се нарича диастема. Резците са длетообразни,сравнително големи и нарастват през целия живот на гризачите. Предната им част е покрита с дебел слой твърд емайл, а отстрани и задната част е изграден от меко зъбно вещество – дентин. Почти са лишени от емайлово покритие или ако има – слоят е много тънък. Поради тази особеност резците се изтриват постоянно и неравномерно- самопочистват се длетообразно и остават остри независимо от възрастта на животните. Празното пространство между резците и кътниците обикновенно е покрито от силно подвижни устни на тези животни. Благодарение на това, те могат да пазят в тази празнина част от изгризаната храна. Едва след като прегризването е приключило, идва ред на кътниците и предкътниците. С тяхна помощ се осъществява сдъвкването на храната, с което започва същинското хранене. Когато резците се използват от гризачите недостатъчно интензивно, те нарастват по-бързо отколкото се изтриват, изкривяват се и се деформират.

Кътници - При едни видове по нея се очертават редица пъпки, издатинки, а при други тези пъпки са слети и образуват сложни полета от емайлови гънки. Броят  на кътниците и тяхната дъвкателна повърхност се използват като систематичен белег.

Хранене - Гризачите са основно вегетарианци, но някои са всеядни, насекомоядни и рибоядни. Стомаха при повечето е прост, но при някои видове като лемингите е сложен от преживен тип.

Полова зрелост - при по дребните видове настъпва още през първия месец,а при по големите на втората година. Бременност – от 16 дни при златистия хомяк до 5 и ½ месеца при капибарата.

Приспособяване за преживяване на неблагоприятните условия - Някои видове изпадат в хибернация(зимен сън), за да преживеят неблагоприятните условия правят големи хранителни запаси.Някои видове предприемат миграции при изчерпване на хранителната база,така разширяват ареала си.

Местообитания и групи - НАЗЕМНИ, ПОДЗЕМНИ, ДЪРВЕСНИ, ПОЛУВОДНИ, ВИСОКОПЛАНИНСКИ

1.Сем.НУТРИЕВИ-нутрия

2.Сем. СКАЧАЩИ МИШКИ-скачаща степна мишка

3.Сем. СЛЕПИ КУЧЕТА-сляпо куче

4.Сем. КАТЕРИЦИ- Катерици и лалугер

5.Сем.ХОМЯЦИ-3 вида

6.Сем.СЪНЛИВЦИ-5 вида-обикновен,горски,лешников,градински

7.Сем.ПОЛЕВКИ –ондатра и воден плъх

8.Сем.МИШЕВИДНИ – сив плъх, черен плъх, домашна мишка, полска мишка

 

ВРЕДИ - Здравни, Загуба и повреда на селскостопанска продукция и храни, Строителни и инфраструктурни, Екологични, Социални и психологически, Изгубено време и продуктивност, Естетически.

ПОЛЗИ - Важен компонент в хранителната верига, Източник на храна в някои общества, Ресурс за кожарската промишленост, Основни опитни животни в биомедицинските иследвания и др.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Гризачите - най-многочислените бозайници на планетата

  Гризачите са 40% от всички бозайници и са разпространени навсякъде. Те притежават две екологични особености, които им позволяват да завл...